Jak dobrać garsonkę?

Jak dobrać garsonkę?

garsonka

Garsonka jest często niedocenianym strojem, tymczasem jej znaczenie najlepiej przyrównać do roli męskiego garnituru. Jest dobrym rozwiązaniem w większości sytuacji, które wymagają eleganckiego ubrania. Garsonki zazwyczaj składają się z dwóch elementów. Najczęstsze zestawienie tworzy żakiet ze spódnicą, spotkać możemy jednak również wersje ze spodniami lub sukienką. Dobrze dobrana garsonka pozwala na ukrycie mankamentów oraz podkreślenie zalet posiadanej figury. Jak wybrać najlepszy model dla siebie?
Na początku należy rozpoznać swoją figurę. Poniżej znajdują się opisy trzech podstawowych rodzajów sylwetek. Po odnalezieniu swojego typu wystarczy zapoznać się z kilkoma radami dotyczącymi wyboru stroju i pamiętać o nich podczas zakupów.

GRUSZKA

Ten typ figury posiadają panie o wąskich ramionach, małym biuście i płaskim brzuchu. Kształt przypominający gruszkę nadają sylwetce krągłe biodra oraz masywne uda i łydki. Garsonka swoim krojem powinna nadać sylwetce właściwie proporcje. Żakiet powinien sięgać linii bioder i posiadać wcięcie w talii, dobrym rozwiązaniem są również szerokie klapy. Najlepsza długość spódnicy to ta sięgająca tuż za kolano, o kroju ołówkowym lub litery A. Dół powinien być ciemniejszy od góry, wykonany z tkanin bez połysku. Wybierając spodnie warto zwrócić uwagę na te lekko rozszerzane, z nogawkami w kant – wysmuklą i wydłużą nogi. Najmniej korzystnym rozwiązaniem będą zwężane spodnie z niskim stanem.

JABŁKO

Osoby reprezentujące ten typ budowy posiadają proporcjonalnie większą górną część ciała od dolnej, często borykają się z wystającym brzuchem, co nadaje ich figurze kształtu podobnego do jabłka. Ich dużym atutem są za to zgrabne, długie nogi. Przy takiej sylwetce sprawdzą się kopertowe żakiety sięgające poniżej kości biodrowych, ważne, żeby posiadały wcięcie w talii. Należy wybierać spódnice rozszerzające się ku dołowi – szyte z koła lub te o kroju litery A. Jeżeli chodzi o długość – spódnice i sukienki powinny kończyć się tuż przed kolanem. Paniom o figurze typu jabłko polecane zawsze były spodnie o szerokich nogawkach, tymczasem to wąskie nogawki dodają ich sylwetce lekkości.

KLEPSYDRA

Atutem tej sylwetki są przede wszystkim proporcje – ramiona tej samej szerokości co biodra, dodatkowo krótka i widoczna talia. Spodnie i spódnice z wysokim stanem dodatkowo ją podkreślą. Symetryczność budowy ciała sprawia, że posiadaczki takiej figury wyglądają korzystnie w większości krojów ubrań. Częstym problem są dla nich jednak dość krótkie nogi, dlatego wybierając spódnice lub sukienki za kolano warto zrównoważyć to butami na obcasie. Przy takiej figurze ważne, żeby żakiet podkreślał proporcje sylwetki – powinien być dopasowany, z wyraźnym zwężeniem w pasie.

Leave a reply